תערוכות ואירועים

אקדמיות בשבוע העיצוב – קשת שיק

המחלקה לעיצוב תעשייתי – HIT מכון טכנולוגי חולון

הקשת האדריכלית נהגתה לראשונה לא רחוק מירושלים, במסופוטמיה, לפני כ‏־4000 שנה. הרומאים אימצו אותה ושיבצו אותה במבנים ברחבי האימפריה הרומית. כך נפוצה הקשת במקומות רחוקים כנטע זר או שונה ששולב בבנייה ארכיטקטונית מקומית, פרח ונהיה יסוד לאקלקטיות.

הקשת עברה פיתוחים ושינויים במהלך המאות שחלפו ואף חזרה למקור מחצבתה – המזרח התיכון. נוכל למצוא קשת גם במבנה הזה, בית הנסן, אשר נבנה בשנת 1887 על-ידי האדריכל, הארכיאולוג והקרטוגרף קונרד שיק. סגנון הבנייה אשר אפיין את שיק היה שילוב רב־השראה של הדר אירופי עם אדריכלות מזרח תיכונית ועות'מאנית, בעיר שהיא סמל להיברידיות – בין קודש לחול, בין דת למדינה, בין אמונה לאדמה ובין דת לדת.

הקשת כאובייקט הינה דרך אדריכלית לגשר בין שני צדדים. כפי שהיא יצאה למסע ברחבי העולם והשפיעה על המרחבים שאליהם היא הגיעה והושפעה מהם, כך גם עבודה זו מבקשת להיות גורם המאחד אלמנטים שונים של מזרח ומערב, מסורת וקִדמה, עבודת יד וטכנולוגיה, רך וקשה, עדין וגס.

העבודה מזמינה אתכם, המבקרים בתערוכה, לתרום למלאכת ההיווצרות של המבנה על-ידי השתלבות במלאכת הרקמה שתיצור את קירותיו, ובכך אתם תצטרפו לשעטנז של תרבויות, טכניקות, רעיונות ופעולות, כאשר יד ועוד יד שוזרות יחדיו חוטים מבד בין חוטי מתכת.

עיצוב: שיר אברהם

אוצרות: גלינה ארבלי

טקסט: ענת בקר, גלינה ארבלי.