תערוכות ואירועים

POST_MASS – אקדמיות בשבוע העיצוב

המחלקה לעיצוב טקסטיל, שנקר 

תעשיית הטקסטיל, מתקדמת ככל שתהיה, נשארה במהותה כפי שהייתה בשלהי המאה ה- 19 במערב. עם זאת, הערך הכלכלי והתרבותי שהיא מייצרת – השתנה. אם בעבר מוצרי טקסטיל היו טובין נסחר בעל ערך רב, התעשייה העכשווית אשר נדדה במרוצת השנים מזרחה ושיפרה את מהירות תפוקתה ותפוצתה הורידה את עלויות הייצור, טשטשה את גבולותיהם התרבותיים של מוצרי הטקסטיל והפכה אותם למוצר צריכה זול, נזיל ונטול שורשים.

תפקידם של מעצבי הטקסטיל בעידן הזה הולך ומסתעף. ערכם אינו נמדד יותר רק ביכולת שלהם לעצב מוצרי טקסטיל מתקדמים, יפים וטובים, אלא גם ביכולת שלהם לשמר ולהחזיר את אותם הערכים התרבותיים האובדים: את המקומיות, האותנטיות, את מגע היד ורוח האדם.

שני פרויקטי גמר טריים מהמחלקה לעיצוב טקסטיל מציגים בתערוכה זו נקודת מבט חדשה על ייצור ועל ערך. הפרויקטים אינם נוטשים את הקידמה והיכולות הטכנולוגיות המפוארות שתעשיית הטקסטיל צברה במהלך הדרך וחוזרים לעבודת היד המסורתית, אלא להיפך. הם מאירים את האופן בו מעצב הטקסטיל של היום לומד את התעשייה ואת תהליכי הייצור השונים בה, מתמחה ומצטיין ביכולתו לשלוט בהם, להתערב ולשבש אותם, וכיצד בחכמתו הוא פורץ את גבולותיהם הלינארים.

אוצרות: דנה בן שלום

מציגות: FOG- נופית שמש ושירה סיני, Undivided Attention- אביגל באר